Мастер академске студије - Информатика и рачунарство
Студијски програм мастер академских студија информатика и рачунарство изводи се на српском језику као студије другог степена и трају једну школску годину (два семестра) у обиму 60 ЕСПБ.
Одговорна лица за студијски програм
ИМЕ И ПРЕЗИМЕ |
Студентска служба * Питања и одговори
ИМЕ И ПРЕЗИМЕ |
Студијски програм развијен је у оквиру четири основне области: софтверског инжењерства којим се обезбеђује апликација обраде, рачунарских комуникација - хардверско-софтверске платформе за неопходну размену података, сигурности података која укључује савремене биометријске методе аутентификације и неопходним елементима дигиталне форензике и криминалистичке науке које омогућавају средства и методе за прикупљање, анализу и чување трагова и предмета – доказа са подацима.
Завршетком мастер академских студија Информатика и рачунарство студент стиче академски назив МАСТЕР ИНФОРМАТИЧАР и оспособљен је за: адекватно коришћење аутоматских идентификационих система; избор квалитетних узорака и ажурирање база података; идентификацију особа на основу непроменљивих биолошких карактеристика људског организма – биометрије; коришћење софтверских (open source и комерцијалних) решења и њихову интеграцију у анализу и обраду виртуелног окружења; проналажење софтверских и хардверских реликата и трагова извршења кривичног дела, као и препознавање испољених облика и форми високотехнолошког криминала; адекватну практичну примену одговарајућих метода у систему националне безбедности и њихову компарацију са земљама у окружењу.
Списак предмета на мастер студијама
Изборни предмети
-
Примена вештачке интелигенције
Упознавање студената са основним концептима вештачке интелигенције у управљању системима и њихово практично оспособљавање за моделовање, дизајнирање и тестирање система вештачке интелигенције, као и њихова имплементација у програмске језике.
-
Софтверско инжењерство
Упознавање студената са савременим софтверским инжењерством, односно теоријом и практичним поступцима у развоју софтвера у свим фазама његовог животног циклуса.
-
Дигитална форензика
Циљ предмета је да студенте упозна с анализирањем и документовањем различитих ситуација на дигиталном систему на који је извршен упад и којем је нанета штета, како би се обезбедили валидни докази о томе. -
Дигитални телекомуникациони системи
Овладавање основним знањима неопходним за познавање и коришћење савремених дигиталних телекомуникационих техника.
-
Безбедност софтвера
Суочени са све снажнијим савременим претњама, провера безбедносних пропуста у софтверима заокупља све већу пажњу стручњака. Што је раније у развоју софтвера пронађен и решен проблем безбедности, утолико је околина безбеднија. Радећи с алатом Process Explorer, студенти се упознају с начином рада процеса DLL у оперативном систему, при чему је акценат на препознавању имена објеката. Кроз статичку анализу програмског кода, студенти уочавају могућности побољшања квалитета тог кода, као и откривање потенцијалних безбедносних пропуста. Усвојена знања о препорукама међународне организација OWASP за безбедност веб-апликација студенти могу користити за препознавање напада типа HTML и CSS Markup Attacks, Cross-Site Scripting и других.
-
Детекција напада на мрежи
Циљ предмета је да се студентима пружи детаљан приказ принципа детекције напада на мрежу, као и методологије, техника и алата за праћење догађаја у рачунарском систему или на мрежи, с циљем спречавања и откривања нежељених процесних активности, као и опоравка од злонамерног понашања усмереног ка рачунарској мрежи.
-
Напредни системи за биометријску идентификацију
Упознавање с напредним концептима у области примене биометријских система за идентификацију.
-
Антихакерски алати
Упознавање са сигурносним проблемима у мрежном окружењу, уз анализу различитих механизама напада, као и одговарајућих заштитних решења.
-
Пословни интелигентни информациони системи
Упознавање с концептима пословне интелигенције и оспособљавање студената за практичну примену усвојених знања и вештина у области ефикасног коришћења података о пословању, како би се коришћењем алата и техника за пословну интелигенцију доносиле квалитетне пословне одлуке.
-
Статистички методи одлучивања
Упознавање са основним методама уни и мултиваријационе статистичке анализе и операционих истраживања и оспособљавање студената за самосталну примену тих метода у решавању проблема из праксе.
ДА И ТИ БУДЕШ део тима за борбу против сајбер-криминала!
Услови уписа и школарина
Право уписа на студијски програм мастер академских студија Информатика и рачунарство имају кандидати који су завршили факултете из поља техничко-технолошких и природно-математичких наука и то из научних области: рачунарске науке, електротехничко и рачунарско инжењерство, математичке науке, организационе науке, као и ИМТ студије које укључују информационе технологије и/или неку од поменутих научних области..
Кандидати који полажу пријемни испит полажу три испита, и то из предмета – Основи програмирања, Рачунарске мреже и Безбедност података.
Услови које кандидати који конкуришу на студије другог степена треба да испуне утврђени су Правилником о упису и студијама другог степена Криминалистичко-полицијског универзитета.
У складу с Правилником о студијама другог степена, студенти запослени у Министарству унутрашњих послова Републике Србије плаћаjу школарину умањену за 40%.
Библиотека КПУ
На Криминалистичко-полицијском универзитету студентима је на располагању специјализована библиотека чији фонд броји 38.000 домаћих и страних публикација из области друштвених и хуманистичких наука. У оквиру Библиотеке се налази електронска читаоница са шест рачунара и сталном интернет везом за потребе наставе и научноистраживачког рада.
Aутоматизовано пословање библиотеке омогућава корисницима да са било ког места и рачунара претражују фонд Библиотеке посредством електронског каталога ОПАК (Online Public Access Catalog – OPAC), који је на интернету јавно доступан на адреси www.vbs.rs/cobiss/ или на сајту Универзитета на адреси www.kpu.edu.rs, преко линка на страници Библиотеке.
Преко сервиса КОБСОН (Конзорцијум библиотека Србије за обједињену набавку, www.kobson.nb.rs), којем је Библиотека приступила 2004. године, у библиотеци Универзитета корисницима је омогућен онлајн приступ часописима у електронској форми са текстом у целини. Доступно је више од 35.000 страних научних часописа и 150.000 књига најпознатијих светских издавача (Elsevier, Springer, Oxford, Cambridge), неколико индексних база података, као и садржаји са отвореним приступом.