Нова издања

Нужна одбрана у кривичном праву

Едиција „Монографије“ ; књ. 9
доц. др Радосав Рисимовић

Тема девете књиге у едицији „Монографије“, под називом Нужна одбрана у кривичном праву, несумњиво је један од најважнијих института кривичног права. На значај нужне одбране у савременим законодавствима, теорији и судској пракси указују сврха примене тог института и његово дејство у односу на учиниоца кривичног дела, а то је заштита права од неправа, односно заштита правних добара нападнутог од противправног напада. Најчешће је реч о заштити најважнијих добара сваког човека: живота, телесног интегритета или имовине. Значајан део овог рада је посвећен анализи изазване одбране, укључујући разматрање намерне провокације, нехатом изазваног напада и социјално неприхватљивог понашања нападнутог које може иницирати предузимање напада. Коришћено је неколико метода истраживања уз ослањање на законске текстове, судску праксу и кривичноправну теорију: правно-догматски, историјско-правни, упоредно-правни и метод анализе појединих кривичних ствари из судске праксе.

2012, 247 стр.
ISBN 978–86–7020–229–0