др Раша Димитријевић

Раша Димитријевић
+ 381 11 31 07 -

Образовање
  1. Основне студије: Факултет спорта и физичког васпитања у Београду 2001. године
  2. Докторске студије: Факултет спорта и физичког васпитања у Београду 2017. године
Наставна област, предмети

Научна област: -

Наставно и/или научно истраживачко звање

Наставник криминалистичко-полицијских и безбедносних вештина

Кратка биографија

Раша Димитријевић рођен је 22. 07. 1972. године у Београду. Завршио је Факултет спорта и физичког васпитања у Београду 2001. године где је дипломирао са темом Опасности екстремних спортова у планинским условима - могућност деловања Горске службе спасавања. Докторске академске студије уписао је на истом факултету школске 2009/2010. године. Докторску тезу под насловом: Моделне карактеристике физичких способности, морфолошких карактеристика и животних навика студенткиња Криминалистичко-полицијске академије, одбранио је 2017. године.

На Вишој школи унутрашњих послова у Београду, засновао је радни однос 2002. године на радном месту: стручни сарадник за ваннаставне активности. Од 2006. године са формирањем Криминалистичко-полицијске академије наставља радни однос у Одсеку за менторски рад и безбедност.

Од заснивања радног односа на Вишој школи унутрашњих послова и касније на Криминалистичко-полицијској академији/универзитету сваке године је био члан комисије за процену базичних моторичких способности кандидата на пријемном испиту за упис у наведене институције. Такође, био је ангажован у извођењу практичне наставе из скијања на теренским обукама у зимским условима и пливања на теренским обукама у летњим условима. Био је ангажован у раду спортских секција, наступима на такмичењима, раду теретане.

У току досадашњег научноистраживачког рада Раша Димитријевић је публиковао већи број референтних јединица. Ужа област његових истраживачких интересовања била је праћење и развој моторичких способности и морфолошких карактеристика у популацији полицијских службеника.

Успешно је завршио DCAF (The Geneva Centre for the Democratic Control of Armed Forces) курс за тренера у полицији који је организован 2015. године у Андермату, Швајцарска.
2018. године изабран у звање Научни сарадник од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
2019. године изабран у звање Наставник криминалистичко-полицијских и безбедносних вештина на Kриминалистичко-полицијскom универзитету.

Избор из публикација
  1. Dimitrijević, R., Koropanovski, N., Dopsaj, M., Vučković, G., Janković, R. (2014). The influence of different physical education programs on police students physical abilities. Policing: an international Journal of Police Strategies and Management, 37(4): 794-808.
  2. Koropanovski, N., Kukić, F., Janković, R., Dimitrijević, R., Dawes, J., Lockie, G., Dopsaj, M. (2020). Impact of physical fitness on recruitment and its association to study outcomes of police students. South African Journal for Research in Sport, Physical Education and Recreation, 42(1): 23-34.
  3. Janković, R., Dopsaj, M., Dimitrijević, R., Savković, M., Vučković, G., Koropanovski, N. (2015). Validity and reliability of the test for evaluation of specific ability of police officers in anaerobic-lactate work regime. Facta Universitatis - series: Physical Education and Sport, 13(1): 19-32.
  4. Vučković, G., Dopsaj, M., Mitrović, B., Janković, R., Dimitrijević, R., Mijalković, S. (2018). The effects of different shooting programs on handgun accuracy. Facta Universitatis - series: Physical Education and Sport, 16(2): 463-476.
  5. Eminović, F., Kljajić, D., Koropanovski, N., Dimitrijević, R., Dimoski, S., Dopsaj, M. (2011). Sex dimorphism of hand-grip endurance in healthy and young persons. Acta Kinesiologica, 5(2): 53-57.
  6. Kljajić, D., Eminović, F., Trgovčević, S., Dimitrijević, R., Dopsaj, M. (2012). Funkcionalni odnos nedominantne i dominantne ruke pri motoričkom zadatku – izdržljivost u sili stiska šake. Specijalna edukacija i rehabilitacija, 11(1): 67-85.
  7. Janković, R., Dimitrijević, R. (2012). Stanje i mogućnost unapređenja načina procene motoričkih sposobnosti u sistemu ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije. Kultura Polisa, 9(1): 419-435.
  8. Dopsaj, M., Dimitrijević, R. (2013). Modeli morfološkog statusa studentkinja kriminalističko-policijske akademije definisani metodom multikanalne bioelektrične impedance. Nauka, bezbednost, policija, 18(1): 39-56.
  9. Dimitrijević, R., Umičević, D., Dopsaj, M. (2014). Morfološki model ženskih pripadnika komunalne policije Beograda. Glasnik Antropološkog društva Srbije, 48: 97-106.
  10. Kolarević, D., Dimitrijević, R., Vučković, G., Koropanovski, N., Dopsaj, M. (2014). Relations between psychological characteristics and physical abilities in a sample of female police candidates. The Open Sports Sciences Journal, 7: 22-28.
Чланства у научним и стручним организацијама
Награде и признања