доц. др Ненад Лазаревић

Ненад Лазаревић
+ 381 11 31 07 -

Образовање
  1. Основне студије: Физички факултет Универзитета у Београду, смер Теоријска и експериментална физика (2008)
    (тема: Фонон-фонон интеракције и дефектна стања у нанокристалима Ce0.85Nd(Gd)0.15O2-δ проучавана методом Раман спектроскопије)
  2. Докторат: Физички факултет Универзитета у Београду (2012)
    (тема: Нееластично расејање светлости на јако-корелисаним електронским системима: антимониди и телуриди)
Наставна област, предмети
Научна област: Електротехничко инжењерство
  1. Оптички и спектроскопски уређаји
  2. Оптички уређаји у форензици
Наставно и/или научно истраживачко звање

Доцент, виши научни сарадник

Кратка биографија
Ненад Лазаревић је рођен 31. 12. 1984. године у Јагодини, где је звршио основну школу и гимназију као ученик генерације. На такмичењима из физике за ученике средњих школа осваја многобројне прве награде, а 2003. године представља државу на Међународној олимпијади из физике. Исте године уписује основне студије на Физичком факултету Универзитета у Београду, смер Теоријска и експериментална физика. Дипломирао је 2008. године са радом под називом ,,Фонон-фонон интеракције и дефектна стања у нанокристалима Ce0.85Nd(Gd)0.15O2-δ проучавана методом Раман спектроскопије''. Просечна оцена током студија била је 9,96. Добитник је награде и стипендије Др Ђорђе Живановић за 2007. годину. Од стране Универзитета у Београду проглашен је студентом генерације Физичког факултета. Од 2008. године запослен је у Центру за физику чврстог стања и нове материјале, Института за физику у Београду, Универзитета у Београду. Докторску дисертацију на тему „Нееластично расејање светлости на јако-корелисаним електронским системима: антимониди и телуриди“, под менторсвом академика Зорана В. Поповића, одбранио је на Физичком факултету Универзитета у Београду 2012. године. Године 2017. изабран је у звање виши научни сарадник. Руководио је или руководи пројектима билатералне сарадње са Немачком „Orbital-dependent correlation effects and phase relations in alkali-doped iron selenide superconductors“ и „Fluctuations, magnetic frustrations and sub-dominant pairing in iron based superconductors“. Члан је менаџмент комитета COST акције „Nanoscale coherent hybrid devices for superconducting quantum technologies“. Руководилац је пројекта “Strain effects in iron chalcogenide superconductors” у оквиру ПРОМИС позива Фонда за науку Републике Србије. Суштински је ментор на изради докторске дисертације одбрањене 2017. године на Електротехничком факултету, Универзитета у Београду. Тренутно руководи израдом две докторске дисертације на Физичком факултету Универзитета у Београду. У досадашњем научно-истраживачком раду објавио је 38 научних чланака у врхунским међународним часописима (20 радова у Phys. Rev. B и један рад у Communications Physics) који су цитирани 374 пута уз h фактор 12 (Google Scholar). У досадашњој каријери одржао је три предавања по позиву на међународним конференцијама. Од 2016. године, ангажован је као предавач на Криминалистичко-полицијском универзитету.
Избор из публикација
  1. Nenad Lazarevic and Rudi Hackl, Fluctuations and pairing in Fe-based superconductors: light scattering experiments, Phys.: Condens. Matter in press https://doi.org/10.1088/1361-648X/ab884 (Review article)
  2. Baum, H. N. Ruiz, N. Lazarević, YaoWang, T. Böhm, R. Hosseinian Ahangharnejhad, P. Adelmann, T.Wolf, Z. V. Popović, B. Moritz, T. P. Devereaux and R. Hackl, Frustrated spin order and stripe fluctuations in FeSe, Communications Physics, 2, 14 (2019)
  3. Baum, A. Milosavljević, N. Lazarević, M. M. Radonjić, B. Nikolić, M. Mitschek, Z. Inanloo Maranloo, M. Šćepanović, M. Grujić-Brojčin, N. Stojilović, M. Opel, Aifeng Wang, C. Petrovic, Z. V. Popović, and R. Hackl, Phonon anomalies in FeS, Phys. Rev. B 97, 054306 (2018)