проф. др Саша Мијалковић
COBISS
ИМЕ И ПРЕЗИМЕ
Саша Мијалковић
ТЕЛЕФОН
+ 381 64 89 25 002
E-MAIL
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.; Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Образовање
- Основне студије: Полицијска академија у Београду (201)
- Магистарске студије: Факултет цивилне одбране Универзитета у Београду (2004) (тема: Безбедносни аспекти трговине људима)
- Докторат: Факултет безбедности Универзитета у Београду (2006)
(тема: Организоване илегалне миграције као савремени безбедносно-криминалистички проблем)
Наставна област, предмети
Наставна област: Безбедносне науке
Предмети- Национална безбедност (основне академске и основне струковне студије);
- Методологија истраживања безбедносних појава (ИМТД мастер студије);
- Феноменологија угрожавања безбедности (специјалистичке академске студије);
- Тероризам и политичко насиље (мастер студије криминалистике);
- Биотероризам (мастер студије форензике);
- Савремене студије безбедности (докторске студије криминалистике и права)
Наставно и/или научно истраживачко звање
Редовни професор
Кратка биографија
Рођен је у Пироту 1978. године, у радничкој породици. Основну школу „Свети Сава“ завршио је Пироту (5,00), а „Средњу школу унутрашњих послова“ у Сремској Каменици (5,00). За остварене резултате награђен је са две Вукове дипломе. Иако су му се дечачки снови о полицији остварили када се 1997. године запослио у Секретаријату унутрашњих послова у Пироту, наставио је школовање у Полицијској академији у Београду. Убрзо након дипломирања постао је најмлађи доктор наука, најмлађи доцент, најмлађи ванредни професор и најмлађи редовни професор у Србији. Основне студије завршио је пре рока, као најбољи студент у историји Полицијске академије (9,95), за шта је награђен златником „Родолф Арчибалд Рајс“. Пре рока је завршио и магистарске студије, као најуспешнији магистрант (9,50).
Од 2001. године изводи наставу у оквиру Катедре безбедносних наука. Осим у матичној установи, био је предавач у Високој школи унутрашњих послова у Бањој Луци (Систем безбједности и заштите и Обавјештајно-безбједносна дјелатност и службе), у Правном факултету Универзитета Црне Горе (Методологија истраживања безбједносних појава и Основи безбједности) и у Војној академији Универзитета одбране у Београду (Безбедносни и обавештајни системи, Методика обавештајног рада и Менаџмент обавештајне и безбедносне делатности). Тренутно је ангажован у Правном факултету Универзитета у Крагујевцу (Системи безбедности) и у Високим студијама безбедности и одбране Министарства одбране. Спољни је сарадник Центра за усавршавање кадрова обавештаних служби Војнообавештајне агенције. Као наставник по позиву, али и кроз размену наставника у оквиру европског програма Ерасмус+, одржао је предавања на основним, мастер и докторским студијама више престижних високошколских установа у земљи и у иностранству. Руководио је специјалистичким академским студијама Криминалистичко-полицијске академије, смером Национална безбедност – тероризам и антитероризам. У својству националног и међународног експерта за безбедност, одржао је серију тренинга и предавања о појединим савременим безбедносним проблемима и учествовао је у акредитовању и лиценцирању научно-образовних установа безбедносне оријентације у иностранству.
Самостално или у коауторству, објавио је око 230 радова (претежно из области националне безбедности: национални систем безбедности; службе безбедности; истраживање безбедносних појава; организовани криминал и политички мотивисано насиље), од чега 10 монографија, 1 студију и 5 уџбеника. Аутор је 13 радова у међународним часописима, од чега 4 рада у часописима који су индексирани у SSCI (Thompson Routers) листи. Рецензирао је више од 170 научних радова, студија и монографија. Био је члан редакција и савета више научних часописа: „Безбедност–полиција–грађани“ (Министарство унутрашњих послова Републике Српске); „Безбедност“ (Министарство унутрашњих послова Републике Србије); „Наука – безбедност – полиција“ (Криминалистичко-полицијска академија), „Темида“ (Виктимолошко друштво Србије) и „Review of International Affairs“ (Институт за међународну политику и привреду у Београду). Тренутно је један од уредника часописа „Наука – безбедност – полиција“ (Криминалистичко-полицијски универзитет) и члан Савета часописа „Журнал за безб(ј)едност и криминалистику“ (Криминалистичко-полицијски универзитет и Факултет безбједносних наука Универзитета у Бањалуци).
Учествовао је у реализовању 9 научних пројеката националног и 2 научна пројекта међународног значаја, као и на више од 110 научних конференција. Министарство надлежно за науку поверило му је руковођење два научноистраживачка пројекта националног значаја: „Спречавање и сузбијање савремених облика криминалитета“ (2006−2010) и „Развој институционалних капацитета, стандарда и процедура за супротстављање организованом криминалу и тероризму у условима међународних интеграција“ (2011−2019). Тренутно руководи истраживачким тимом Криминалистичко-полицијског универзитета у реализовању међународног пројекта у оквиру европског програма ERASMUS+, под називом „Development of master curricula for natural disasters risk management in Western Balkan countries (NatRisk)“.
Као представник високог полицијског школства, свој допринос националној безбедности дао је чланством у више експертских тимова, од којих су најзначајнија учешћа у: Консултансткој групи председника Републике Србије за решавање проблема националне безбедности; Радној групи за анализу стања безбедности и израду предлога за повећање личне и имовинске безбедности у Београду и у Радној групи за израду нацрта Стратегије и Акционог плана за превенцију и борбу против тероризма. Аутор је и руководилац више семинара за стручно усавршавање просветних радника Србије (област безбедности у школама). Учествовао је у раду 13 комисија за изборе у сарадничка, наставничка и истраживачка звања у земљи и иностранству.
Од 2015. до 2018. године био је на дужности продекана Криминалистичко-полицијске академије за материјално-финансијско пословање. Од 2018. године на дужности је проректора Криминалистичко-полицијског универзитета за међународну и интеринституционалну сарадњу. Био је члан Савета Криминалистичко-полицијске академије (2010‒2013), а од 2015. године је члан Сената Криминалистичко-полицијске академије, а потом и Сената Криминалистичко-полицијског универзитета.
У истраживању часописа Блиц 2007. године проглашен је за једног од најуспешнијих младих људи и за најуспешнијег младог научног радника у Србији. Министарство надлежно за науку му је својевремено доделило статус „истакнутог младог научника“, а његов укупни научноистраживачки рад већ дуже од деценије класификује у највишу − А1 категорију.
Избор из публикација
- Мијалковић, С.: Трговина људима. Београд: БеоСинг, 2005. (монографија).
- Стајић, Љ., Мијалковић, С., Станаревић, С.: Безбедносна култура. Београд: Драганић, 2005, 2006, 2013 (монографија).
- Стајић, Љ., Мијалковић, С., Станаревић, С.: Безбедносна култура младих – како безбедно живети. Београд: Драганић, 2004, 2006 (монографија).
- Мијалковић, С.: Супротстављање трговини људима и кријумчарењу миграната – могућности унапређења безбедносно-криминалистичке праксе националног система безбедности. Београд: Службени гласник и Институт за упоредно право, 2009 (монографија).
- Мијалковић, С.: Национална безбедност. Београд: Криминалистичко-полицијска академија, 2009, 2011, 2015, 2018 (уџбеник).
- Bandović, I., Jovanović, S., Mijalković, S., Ćuk-Milanov, S.: Understanding the Phenomenon of Trafficking in Human Beings. Belgrade: International Organization for Migration (IOM), 2009 (monografija).
- Мијалковић, С., Кесеровић, Д.: Основи безбједности са системом безбједности Босне и Херцеговине. Бања Лука: Факултет за безбједност и заштиту, 2010 (уџбеник).
- Мијалковић, С., Милошевић, М.: Обавјештајно безбједносна дјелатност и службе. Бања Лука: Висока школа унутрашњих послова, 2011 (монографија).
- Мијалковић, С.; Бајагић, М.: Организовани криминал и тероризам. Београд: Криминалистичко-полицијска академија, 2012 (монографија).
- Мијалковић, С.; Жарковић, М.: Илегалне миграције и трговина људима. Београд: Криминалистичко-полицијска академија, 2012, 2019 (уџбеник).
- Мијалковић, С., Милошевић, М.: Савремене обавјештајне службе – организација и методика обавјештајног, безбједносног и субверзивног дјеловања. Бања Лука: Висока школа унутрашњих послова, 2013 (монографија).
- Мијалковић, С.: Аутомафија – тајне српског подземља и апорије националног система безбедности, Службени гласник, Београд, 2014 (монографија).
- Мијалковић, С.; Поповић, М.: Увод у студије безбедности − методолошко-истраживачке и теоријске основе безбедности, Београд: Криминалистичко-полицијска академија, 2015, 2016 (монографија).
- Mijalković, S.; Popović-Mančević, M.: Contemporary Security Studies – An Introduction to Methodological, Research and Theoretical Foundations of Security, Academy for Criminalistic and Police Studies, Belgrade, 2017, 2018 (монографија).
Чланства у научним и стручним организацијама
- International Police Association – IPA
- Интернационална асоцијација криминалиста – ИАК
- Криминолошка секције Србије Српског удружења за кривичноправну теорију и праксу
- Виктимолошко друштво Србије
- Међународно удружење методолога друштвених наука са седиштем у Београду
- Алумни клуб Криминалистичко-полицијске академије у Београду
Награде и признања
- за најбољи постигнути успех у петој генерацији студената Полицијске академије (просечна оцена 9, 95) министар унутрашњих послова га је 2002. године наградио персоналним рачунаром са штампачем;
- за најбољи постигнути успех на редовним студијама током првих десет година постојања и рада Полицијске академије, министар унутрашњих послова га је 2003. године наградио златником „Рудолф Арчибалд Рајс“;
- почетком 2004. године, награђен је плакетом и новчаном наградом за најбољи постигнути успех на магистарским студијама (просечна оцена 9, 50).