проф. др Дане Субошић
COBISS
ИМЕ И ПРЕЗИМЕ
Дане Субошић
ТЕЛЕФОН
+ 381 11 31 07 229
E-MAIL
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Образовање
- Основне студије: Војна академија у Београду (1995)
- Магистарске студије: Војна академија у Београду (2001)
(тема: Класификација начина ослобађања талаца ангажовањем антитерористичких јединица) - Докторат: Војна академија у Београду (2004)
(тема: Утицај несмртоносног оружја на варијанте ангажовања противтерористичких јединица)
Наставна област, предмети
Наставна област: Организација полицијеПредмети
- Организација и послови полиције (ОАС криминалистике, ОАС Информатика и рачунарство),
- Управљање пројектима (ОАС Информатика и рачунарство),
- Теорија одлучивања (ОАС Информатика и рачунарство),
- Теорија ризика (ОАС Информатика и рачунарство и ОАС Форензичко инжењерство),
- Акредитован за предмет Индустријски менаџмент (ОАС Форензичко инжењерство),
- Специјализоване менаџмент дисциплине у полицији (МАС криминалистике),
- Управљање ризиком (МАС Управљање безбедносним ризицима природних катастрофа, ИМТ),
- Управљање безбедносним организационим системима (САС криминалистике),
- Менаџмент у полицији (ДАС криминалистике) и
- Полицијски послови (ОАС Форензичко инжењерство, у току је реакредитација студијског програма).
Наставно и/или научно истраживачко звање
Редовни професор
Кратка биографија
Рођен је 16.09.1972. године у Земуну, Београд, Република Србија. Основну и средњу школу завршио је у Београду. Војну академију у Београду уписао је 1991. године, а дипломирао 1995. године, просечном оценом 8,54 и оценом 10 на дипломском испиту, чиме је стекао звање дипломираног официра Војске Југославије. По дипломирању на Војној академији распоређен је на руководне дужности у Војсци (претежно на пословима обезбеђења државне границе и обуке војника у регрутном центру), на којима је радио до 01.04.1997. године.
На лични захтев, 02.04.1997. године прешао је на рад у Управу полиције МУП-а Републике Србије, а затим, на основу споразума о преузимању, 15.05.1997. године прешао је у радни однос на Полицијску академију, где је распоређен на радно место командира вода.
Након тога, одличним успехом завршио је Курс за полицајце (у шестомесечном трајању, просечном оценом 4,83) и одличном оценом је положио стручни испит за обављање послова овлашћених службених лица са високом стручном спремом. Током 1997. године уписао је последипломске студије на Војној академији у Београду. Испите је положио просечном оценом 8,71.
Поред дужности (1) командира вода на Полицијској академији, замењивао је (2) начелника класе студената Академије, на Вишој школи унутрашњих послова обављао је дужности: (3) командира вода, (4) командира чете, (5) команданта батаљона студената Школе, (6) координатора за тактичку обуку, (7) помоћника команданта за обуку на обуци студената Школе за обављање полицијских послова у теренским условима (2002. – 2005.), у Средњој школи унутрашњих послова - Курсу за полицајце, обављао је дужности: (8) заменика командира чете и (9) командира чете и на Криминалистичко-полицијској академији [од 2006. до 2013. године – (10) члан Привременог савета и Савета Академије у четворогодишњем трајању (2006. - 2010.), као органа управљања, (11) вршио дужност продекана за материјално-финансијске послове КПА, (12) шефа Катедре полицијских наука на Криминалистичко-полицијској академији (девет година)]. Тренутно је ректор Криминалистичко-полицијског универзитета.
Током 2003. године изабран је за сарадника у звању асистента за предмет Руковођење у полицији на Полицијској академији, при чему је био и секретар Катедре полицијско-безбедносних наука. Након тога, током априла 2005. године изабран је за наставника у звању доцента за предмет Организација и послови полиције. Децембра 2009. године изабран је за ванредног професора за предмет Организација и послови полиције који припада ужој научној области Организација полиције. У децембру 2013. године изабран је у звање редовног професора за исту ужу научну област и предмет.
Поред наставне активности на Полицијској и Криминалистичко-полицијској академији, предавао је и на: Курсу за полицајце, Вишој школи унутрашњих послова у Београду, Факултету безбедности Универзитета у Београду, Високој школи унутрашњих послова из Бања Луке, Факултету безбедносних наука (ФБН) из Бања Луке, Универзитету одбране (Високе студије безбедности и одбране).
Учествовао је и још увек је ангажован на 15 научно-истраживачких и стручних пројеката као руководилац и члан тимова за њихову реализацију. Истраживач је на пројектима министарства надлежног за науку Републике Србије, при чему је од 2011. године сврстан у категорију А1.
Избор из публикација
- Субошић, Д: Организација и послови полиције. Криминалистичко-полицијска академија, Београд, 2017, стр. 304.
- Субошић, Д: Ослобађање талаца, Глосаријум, Београд, 2003, стр. 242
- Субошић, Д: Несмртоносно оружје. Београд: Новинско-издавачки центар Војска, 2005. - стр. 272.
- Иваниш; Субошић, Д: Безбедносно преговарање. Београд: Факултет цивилне одбране, 2006. стр. 232.
- Субошић, Д; Даничић М: Безбједносни менаџмент – организација и одлучивање. – Факултет за безбједност и заштиту, Бања Лука, 2012. - стр. 316.
- Мојсиловић, Ж; Субошић, Д: Десет година Преговарачког тима Министарства унутрашњих послова Републике Србије, Криминалистичко-полицијска академија, Београд, 2014. - стр. 195.
- Стевановић, О; Субошић, Д; Кекић, Д: Менаџмент у полицији , практикум, Криминалистичко-полицијска академија, Београд, 2014. - стр. 185.
- Субошић, Д: Примена методе аналитичких хијерархијских процеса током формирања и вредновања варијанти ангажовања полицијских јединица. НБП: Наука–безбедност–полиција, Год. 11, бр. 2 (2005), стр. 81–102.
- Subošić, D; Mihić, M; Kekić, D: Influence of Impact Munition on Police Units Engagement Costs. Actual Problems of Economics, No. 1 (151) 2014, pp. 453-461.
- Petar Cisar, Sanja Maravic Cisar, Dane Subošić, Predrag Đikanović and Slaviša Đukanović: Optimization Algorithms in Function of Binary Character Recognition, Acta Polytechnica Hungarica, Journal of Applied Sciences, Vol. 12, No. 7, 2015, pp. 77-88.
Чланства у научним и стручним организацијама
- Матица Српска, Нови Сад,
- International Police Association - IPA.
Награде и признања
- Захвалница за јачање борбене готовости Војске Југославије 1996. године,
- Материјална награда министра унутрашњих послова Републике Србије 2001. године,
- Признање декана Полицијске академије 2003. године.