проф. др Ђорђе Ђорђевић

СликаИМЕ И ПРЕЗИМЕ
Ђорђе Ђорђевић
+ 381 11 31 07 926
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели

Образовање
  1. Основне студије: Правни факултет Универзитета у Београду
  2. Магистарске студије: Правни факултет Универзитета у Нишу (1989) (тема: Кривично дело пљачке)
  3. Докторат: Правни факултет Универзитета у Крагујевцу (2000) (тема: Кривичноправна заштита културних добара)
Наставна област, предмети
Научна област: Казнено право

1. Кривично право – општи део (основне академске студије криминалистике)
  2. Кривично право – посебни део (основне академске студије криминалистике)
  3. Међународно кривично право (мастер студије криминалистике)
  4. Политика сузбијања кримианлитета (мастер студије криминалистике)
  5. Кривично право - материјално и процесно (докторске студије криминалистике и права)
Наставно и/или научно истраживачко звање

Редовни професор

Кратка биографија
Рођен у Београду 7.5.1958 године. На Правном факултету у Београду дипломирао са просечном оценом 9,46. Степен магистра правних наука стекао на Правном факултету у Нишу 1989. године одбранивши магистарски рад под називом “Кривично дело пљачке”. Докторску дисертацију под називом “Кривичноправна заштита културних добара” одбранио на Правном факултету у Крагујевцу 2000. године
Од 1982. до 2000. године запослен у Институту за криминолошка и социолошка истраживања у Београду као асистент и истраживач-сарадник. На Полицијској академији у Београду изабран 2000. године за наставника у звању доцента, 2005. године за ванредног професора, а на Криминалистичко-полицијској академији 2009. за редовног професора у оквиру уже научне области Казнено право.
Шеф је катедре правних наука Криминалистичко-полицијског  универзитета.

Обављао је функцију  продекана за научноистраживачки рад Полицијске односно Криминалистичко-полицијске академије. Предавао на Правном факултету Привредне академије у Новом Саду, Високој школи унутрашњих послова у Бања Луци и на курсевима за полагање провосудног испита у организацији ''Пројуриса''. Учествовао је у извођењу последипломске наставе на Факултету цивилне одбране у Београду и на Полицијској односно Криминалистичко-полицијској академији.
.
На Правном факултету у Крагујевцу и Правном факултету Београду, Правном факултету Привредне академије у Новом Саду и Криминалистичко полицијској академији био члан бројних комисија за оцену подобности теме и за оцену и одбрану докторских и магистарских дисертација и ментор на специјалистичким и мастер радовима.

Учествовао на преко шездесет научних и стручних саветовања и био ангажован у реализацији већег броја научних пројеката. Члан редакција часописа ''Ревија за криминалогију и кривично право'', ''Страни правни живот'' и ''Crimen'' и члан научног савета часописа  ''Наука, безбедност, полиција'', Уредник je прве секције Копаоничке школе природног права. Био члан радне групе Савезног Министарства правде за израду Закона о прекршајима којима се повређују савезни прописи.

Објавио већи број научних радова (преко стотридесет) од чега двадесетдве књиге, (уџбеника, приручника, монографија и истраживачких студија).
Избор из публикација
  1. Кривично право, посебни део, три издања, Београд, 2009, 2011, 2014.
  2. Прекршајно право (с основама привреднопреступног права), четири издања, Београд, 2004, 2008, 2010, 2013.
  3. Кривично право са основама привреднопреступног и прекршајног права, приручник за полагање правосудног испита, седам издања, Београд, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2010. и 2014. (коауторски рад са М. Ђорђевићем)
  4. Моћ и немоћ казне, Београд 1998. (коаутор Н. Мрвић-Петровић)
  5. Кривичноправна заштита културних добара, Београд, 2001.
  6. Казнена политика судова у Србији, Београд, 2006. (коауторски рад са Ј. Ћирићем и Р. Сепијем)
  7. Одмеравање новчане казне, Југословенска ревија за криминологију и кривично право, бр. 3/1998
  8. Kривично дело разбојничке крађе у савременом кривичном праву, ''Архив за правне и друштвене науке'', бр. 1-2/2002
  9. Убиство члана породице, ''Правни живот'', бр. 9/2012.
  10. Нови Закон о прекршајима и новине у општем делу прекршајног права, ''Наука, безбедност, полиција'', бр. 2/2014.
Чланства у научним и стручним организацијама
  1. Удружење правника Србије
  2. Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу