Посета литванском Миколас Ромерис Универзитету у оквиру CEPOL програма размене

У оквиру програма размене Агенције Европске уније за обуку органа за спровођење закона (CEPOL), наставник Криминалистичко-полицијског универзитета проф. др Биљана Симеуновић Патић била је гост Миколас Ромерис Универзитета (Mykolas Romeris University) у Виљнусу, Литванија, у периоду од 19. до 25. јуна 2022. године. Дангуоле Сениутиенe (Danguolė Seniutienė), продекан за наставу Академије за јавну безбедност (Public Security Academy) Универзитета Миколас Ромерис била је домаћин наведене посете.

Током петодневног боравка у Литванији, проф. др Биљана Симеуновић Патић је обишла Миколас Ромерис Универзитет у Виљнусу и Академију за јавну безбедност  у Каунасу, где је имала прилику да се упозна са структуром, делатностима и делом наставног и истраживачког особља, као и да присуствује сесијама Еразмус+ програма размене особља. Такође, проф. др Биљана Симеуновић Патић посетила је Департман полиције (Police Department) у Виљнусу, где је представница за међународну сарадњу детаљно упознала са његовим задацима, организационом структуром и настојањима усмереним на унапређење праксе поступања полиције према грађанима, укључујући и жртве кривичних дела. Као гост, проф. др Биљана Симеуновић Патић присуствовала је церемонији промоције генерације дипломираних студената Академије јавне безбедности Универзитета Миколас Ромерис, која је одржана у Каунасу и састала се са ректорком Универзитета Ингом Жалениене (Inga Žalėnienė) и деканицом Академије Снигуолом Матулиенe (Snieguolė Matulienė). Такође, посетила је Државну граничну службу у Обалском округу у Клајпеди (Klaipeda) и упознала се са њеним задацима и досадашњом праксом у вези са мигрантима у рањивим ситуацијама, као и праксом у вези са полицијским испитивањем деце жртава и сведока кривичним догађаја. Додатно, посетила је Литванску полицијску школу (Lietuvos Policijos Mokykla), тј. школу за основно (једногодишње) образовање полицијских службеника у Каунасу. Након обиласка просторија школе, посетила је и оближњу Полицијску станицу у Каунасу, као и Полицијски комесаријат у Каунасу, где је упозната са његовом организацијом и просторним капацитетима, а затим и са праксом у оквиру редовних полицијских активности у области превенције криминала. Добра пракса литванске полиције у области превенције рефлектује се како у великој заинтересованости младих да у овим активностима учествују као добровољци, тако и у веома високим стопама поверења грађана у полицију (око 80%) и осећања безбедности грађана (82%), који су током последње деценије константно у порасту, у корак са јачањем тзв. сервисне оријентације у раду полиције и учвршћивањем свести код будућих и актуелних полицијских службеника да је њихов основни задатак да буду на услузи грађанима.