Изложба „Законом заштићене старе и ретке књиге“

У склопу свечаности поводом почетка школске године на Криминалистичко-полицијском универзитету отворена је изложба „Законом заштићене старе и ретке књиге“, коју је Универзитет организовао у сарадњи са Удружењем „Адлигат“. Изложене књиге из различитих области људског знања припадају категоријама које су заштићене српским законодавством. Посетиоци су могли да виде Србљак из XVIII века, стране књиге из XVII века, прво издање Вуковог Новог завјета објављеног 1847. године у Бечу на српском језику, избегличка издања српског народа из Првог светског рата, прво издање Ламента над Београдом Милоша Црњанског. Од фототипских издања изложени су Мирослављево јеванђеље, као и најстарији примерци издања старог српског штампарства − Октоих петогласник (једина илустрована српска инкунабула); Рујанско четворојеванђеље (1536/1537) и Београдско четворојеванђеље (прва књига штампана у Београду 1552. године), која сведоче о штампарској активности у српским земљама у време турске владавине; као и Стематографија бакрорезна књига Христофора Жефаровића и Томаса Месмера штампана у Бечу 1741, као најважнија српска књига из периода XVIII века. Међу бројним посетиоцима изложбе били су и студенти Универзитета који су тако имали прилику да уживо виде неке од драгоцених књига које ће у будућности штитити. На дан отварања, изложбу је посетио и министар унутрашњих послова, господин Небојша Стефановић. Аутори изложбе су др Рената Самарџић, историчар уметности и Виктор Лазић, председник Удружења „Адлигат“ и амбасадор Библиофилског друштва Србије.