Студенти универзитета посетили спомен обележје логор Маутхаузен у Линцу, Аустрија

Студенти Криминалистичко-полицијског универзитета били су део делегације Републике Србије која је боравила у Аустрији од 03.05. до 06.05.2019. године где су учествовали у церемонији обележавања 74. годишњице од ослобођења логора Маутхаузен у Републици Аустрији. Делегацију је предводио државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Нерић. Централна комеморативна свечаност одржана je код спомен-плоче Србима умрлим у логорима Маутхаузена и споменика Југословенима палим у Другом светском рату. Државни секретар је том приликом положио венце, одао почаст и обратио се присутнима. Церемонији су, поред студената Криминалистичко-полицијског универзитета, присуствовали и представници Министарства одбране и Војске Србије, амбасадор Републике Србије у Бечу, генерални конзул Републике Србије у Салцбургу, питомци Војне академије из Београда, представници удружења опредељених за неговање традицива ослободилачких ратова Србије из Београда, те представници српске дијаспоре који живе у Аустрији. Oдржана је и заједничка комеморативна свечаност у оквиру комплекса некадашњег логора смрти у Маутхаузену код централног споменика на Апел плацу која је почела читањем „Маутхаузен заклетве“ , која се чита на више језика и ове године, део заклетве је прочитан и на српском језику. После заклетве уследила је церемонија полагања венаца и одавања почасти. Takoђe, положени су веници и одата je почаст на савезничком војном гробљу из Првог светског рата у селу Рајфенрдорфу у близини Маутхаузена где је сахрањено 7.600 Срба. Дана, 4. маја, делегација је обишла логор Ебензе, меморијални центар Хартхајм и логор Ашах. Положени су венци код споменика Југословенима умрлим у Ебензеу на централној комеморацији у овом месту. Логор Ебензе је током Другог светског рата био подручни логор Маутхаузена, где су заточеници градили тунеле за потребе нацистичке војне индустрије. Посета је настављена обиласком меморијалног комплекса Хартхајм у Алковену, где су у здању ренесансног дворца током Другог светског рата нацистички лекари вршили медицинске експерименте на логорашима. Обилазак је завршен посетом и полагањем венаца на спомен-обележје у логору Ашах, оформљеном у Аустроугарској 1915. године за српске ратне заробљенике. Дана 5. маја, у некадашњем крематоријуму у Гузену, подлогору Маутхаузена, положени су венци на спомен-плочу Србима умрлим у Гузену. Након тога, суденти Академије учествовали су у централној комеморативној свечаности у Маутхаузену. Положили су венце код Споменика умрлим Југословенима у Другом светском рату и Спомен-плоче умрлим Србима. Присуствовали су и свечаној комеморацији на Апел плацу у Маутхаузену, центру свих логора у комплексу логора Маутхаузен. Након тога, организован је одлазак и полагање венаца на гробљу Рајфердорф у близини Маутхаузена. На крају су чланови српског клуба „Никола Тесла“ у Линцу угостили делегацију Републике Србије. Студенти Криминалистичко-полицијског универзитета били су у пратњи проректора за наставу проф.др Горана Вучковића и психолога Слађане Ћировић.