ОБЕЛЕЖЕН ДАН СТУДЕНАТА

Дан студената на Криминалистичко-полицијском универзитету обележен је 04. априла 2019. године. Дан студената се обележава у знак сећања на студента права Жарка Мариновића, убијеног током протеста организованих 1936. године против јачања фашизма. Свечаности су присуствовали: испред Министарства унутрашњих послова Републике Србије помоћник директора полиције, пуковник полиције др Звездан Радојковић, саветници министра унутрашњих послова, помоћници директора полиције, начелници управа у Дирекцији полиције, начелници подручних полицијских управа, помоћник начелника Сектора за људске ресурсе Милан Радивојевић и друге старешине у Министарству унутрашњих послова Републике Србије, породице настрадалих Небојше Нешића и Дејана Алексића (студенти I класе Полицијске академије) у НАТО агресији на СР Југославију 1999. године, дипломирани студенти и чланови њихових породица, као и запослени на Универзитету. У Наставној згради Универзитета положени су венци испред фотографија Небојше Нешића и Дејана Алексића, студенти I класе Полицијске академије, који су настрадали у НАТО агресији на СР Југославију 1999. године. Испред Министарства унутрашњих послова Републике Србије венац је положио помоћник директора полиције, пуковник полиције др Звездан Радојковић, а испред Универзитета, ректор, проф. др Дане Субошић. Свечаност је отпочела интонирањем државне и студентске химне у извођењу студентског хора Универзитета. Ректор Криминалистичко-полицијског универзитета, проф. др Дане Субошић поздравио је све присутне, а дипломираним студентима са студија другог степена честитао на дипломирању. Захвалио се потпредседнику Владе и министру унутрашњих послова, др Небојши Стефановићу који заједно са својим сарадницима, пружа подршку овој високошколској установи. Укратко је информисао присутне о започетим и завршеним активностима на Универзитету. Посебно је нагласио да је данашње обележавање Дана студената у духу сећања на 20 година од погибије Небојше Нешића и Дејана Алексића, дипломаца I класе Полицијске академије, током агресије НАТО на СР Југославију 1999. године. Испред Министарства унутрашњих послова Републике Србије обратио је помоћник директора полиције, пуковник полиције др Звездан Радојковић који је пожелео успех у раду дипломираним студентима Универзитета и обавестио присутне да је МУП, према последњем донетом Правилику о унутрашњем уређењу и систематизацији радних места у МУП-у из јануара месеца 2019. године распоређено у складу са стручном спремом око 700 дипломаца Криминалистичко-полицијске академије, Полицијске академије и Више школе унутрашњих послова, као и да првенство пријема у радни однос имају дипломирани студенти ове високошколске установе. Истакао је да је и то један од показатеља да је држава Србија препознала колико је систем безбедности важан. Установа из које су се наоружани знањем отиснули у полицијску службу сећа се са пијететом двојице колега који су часно вршећи свој позив полицијској професији дали оно највредније што су имали – своје животе. Тим поводом ректор Криминалистичко-полицијског универзитета уручио је плакету „др Арчибалд Рајс“:

- Небојши Нешићу, постхумно – плакету су примиле сестре Јасмина Ристивојевић и Весна Маркићевић и

- Дејану Алексићу, постхумно – плакету је примио отац Милан Алексић.

Традиција високошколског полицијског образовања у Србији убаштињена у првој високој полицијској школи чији је идејни творац и први директор био професор Арчибалд Рајс, потврђена је оснивањем Полицијске академије 1993. године. С тим у вези, присутнима је приказан краћи филмски прилог о условима живота и рада студената прве класе студената Полицијске академије у којој су се школовали Небојша Нешић и Дејан Алексић. У наставку програма Ивана Жигон, доајен нашег књижевног говорништва извела је „Пркосну песму“. Након тога уручене су дипломе дипломираним студентима другог степена студија, а остали гости у Студентском ресторану позвани су на изложбу фотографија студената прве класе Полицијске академије. Поводом Дана студената у Студентском дому Универзитета отворена је теретана, коју ће користити студенти и запослени на Криминалистичко-полицијском универзитету и Министарства унутрашњих послова.