У Криминалистичко-полицијској академији одржана отворена трибина о резилијентности као основи културе безбедности у условима природних катастрофа

У уторак 23. маја 2017. године у Криминалистичко-полицијској академији одржана је Отворена трибина о теми: Резилијентност као основа културе безбедности. Поред Академије, суорганизатор трибине је Сектор за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова Републике Србије. Трибини су присуствовали представници субјеката система заштите и спасавања у Републици Србији, високошколских и научно-истраживачких институција, јавних предузећа, као и субјеката недржавног сектора, грађани и студенти више факултета. Основни циљ Отворене трибине био је да се започне дијалог о резилијентности као основи културе безбедности у условима природних катастрофа у Србији, с обзиром на то да најновија искуства УН показују да анализа ризика постаје недовољан показатељ стања угрожености од природних катастрофа.
Организацију трибине је координисао проф. др Драган Млађан, шеф Катедре безбедносних наука, док је модератор трибине био в.д. продекана Криминалистичко-полицијске академије, проф. др Саша Мијалковић.
Учесници трибине:
1. Слободан Симоновић - професор Института за смањење штета од шатастрофа, (Лондон, Канада) Дискусија: Резилијетност као критеријум безбедности
2. Зоран Кековић - Професор центра за анализу ризика и управљање кризама Дискусија: Анализа ризика
3. Драган Млађан - Професор Криминалистичко-полициске Академије Дискусија: Јачање капацитета субјеката Система заштите и спасавања за одговор на катастрофу као део резилијентности
4. Зоран Диздаревић – Канцеларија за управљање јавним улагањем Владе РС Дискусија: Примена мера резилијентности приликом изградње и обнове објеката после поплава 2014 годие
5. Станко Костадинов – Професор Шумарског факултета Универзитета у Београду Дискусија: Примена мера резилијентности приликом обнове насеља од бујичних поплава – студија случаја Крупањ
6. Проф. др Саша Мијалковић - Криминалистичко-полицијска академија Представљање Међународног пројекта „Development of master curricula for natural disasters risk management in Western Balkan countries“ (NatRisk WeB, број 573806-EPP-1-2016-1-RS-EPPKA2-CBHE-JP) у оквиру европског програма Erasmus+ (KA2 - Cooperation for innovation and the exchange of good Practices ‒ Capacity Building in Higher Education).
Трибину је пратила дискусија учесника са бројним присутним слушаоцима. Генерални закључак учесника трибине је да је оваква размена знања и исустава пример „добре праксе“ који би требало што чешће понављати.