Тамара Ћирић одржала предавање студентима КПА о логору Маутхаузен

Госпођа Тамара Ћирић је 26.04.2017. године студентима Криминалистичко-полицијске академије одржала предавање о нацистичко-концентрационом логору Маутхаузен. Она је своја вишегодишња истраживања о овом озлоглашеном логору заједно са др Љубомиром Зечевићем уобличила у монографију под насловом „Концентрациони логор Маутхаузен – повратак непожељан“. Логор у Мутхаузену пример је недовољно познатих размера страдања српског народа у оба светска сукоба. Иако је Маутхаузен основан још у септембру 1914. године, често се занемарује континуитет између ове „фабрике смрти“ из раздобља Великог рата са комплексом оформљеним на истом месту у склопу система нацистичких логора успостављеног широм Европе. Прве жртве овог логора били су Срби, који су у неколико наврата током Првог светског рата транспортовани у Маутхаузен – од око 15.000 депортованих лица српске народности у овом логору их је скончало 8256. Двадесетак година доцније Маутхаузен је наставио да немилосрдно сеје дах смрти. У Другом светском рату концентрациони логор Маутхаузен је израстао у највећу групу нацистичких логора и класификован је као логор трећег разреда, односно био је намењен за истребљење политичких непријатеља Рајха. Број настрадалих у Маутхаузену још увек је непознат. Број жртава креће се у широком распону, од 123.000 до 320.000 за читав комплекс. Имајући у виду да се радило о логору у који се долазило да се умре, односно месту у које су упућивани они чији је повратак био непожељан, ради чега су мучени на најмонструозније начине, као и настојања да се трагови ових масовних ратних злочина што боље прикрију, не треба искључити могућност да је број жртава Маутхаузена још већи. Студентима је презентована и фотодокументација из архивске грађе прикупљене о Маутхаузену – фотографије, документа, мапе, дописне карте, која најречитије употпуњује слику о паклу у коме су битисали логораши. Најзад, студенти су имали прилику и да се из снимљеног интервјуа са једним од преживелих логораша упознају са нељудским третманом у Маутхаузену. Тамара Ћирић поклонила је библиотеци КПА примерак монографије, изразивши наду да ће она бити од користи студентима у сагледавању сразмера страдања српског народа у светским сукобима.

Слике можете погледати овде.