Школи за криминалистику у Лозани, предата биста "Др Арчибалд Рајс"

На Школи за криминалистику у оквиру Факултета за право, криминалистику и јавну управу Универзитета у Лозани (UNIL), у петак 27. маја 2016. године, одржана је церемонија предавања бисте др Арчибалда Рајса. Даривањем бисте од стране Републике Србије и Удружења српско-швајцарског пријатељства „Др Арчибалд Рајс“ обележено је 100 година од успостављања сталног дипломатског представништва Србије у Швајцарској. Овим гестом уједно је одата почаст лозанском професору, који је посветио значајан део своје каријере раду у Србији. Церемонији су присуствовале високе званице. Домаћине је представљао канцелар Кантона Во г. Венсан Гранжан, ректор Универзитета у Лозани проф.др Доминик Арлетаз, шеф канцеларије за међународну сарадњу проф. др Денис Дафлон, продекан Факултета за право, криминалистику и јавну управу и директор Школе за криминалистику проф. др Оливије Рибо, као и већи број професора и студената. Републику Србију представљали су амбасадорка Србије у Швајцарској г-ђа Снежана Јанковић, конзул г. Александар Ђурђић и саветник за политичка питања г. Иван Војводић. Српску дијаспору представљали су Јелена Митровић, Звонимир Јовановић, Зоран Јовановић, др Владимир Рековић и протојереј Станко Марковић. Криминалистичко полицијску академију представљала је проф.др Тијана Шурлан, в.д.продекана за студије другог степена, уједно задужена и за међународну сарадњу. За српску дијаспору у Швајцарској ово је био значајан догађај, о коме је известила и локална штампа.

Име Арчибалда Рајса на посебан начин повезује Школу за криминалистику Универзитета у Лозани и Криминалистичко полицијску академију. Утолико је присуство представника КПА имало посебан значај за ректора Универзитета у Лозани проф.др Арлетаза и продекана Факултета за право, криминалистику и јавну управу и директора Школе за криминалистику проф.др Рибоа. Истакнуто је како је у овој школској години остварена веома интензивна сарадња, кроз четири узајамне радне посете. Последњи облик сарадње планиран за ову школску годину је одлазак наше асистенткиње Биљане Котуревић на Универзитет у Лозани и учествовање у Летњој докторској школи форензике. На тај начин српска форензика ће бити представљена на великом скупу младих стручњака из области форензике. За следећу школску годину планиран је већи број заједничких активности са циљем напредовања и промоције форензике као посебне области која се изучава на Криминалистичко полицијској академији.

Новински исечак можете погледати овде