Ректор Криминалистичко-полицијског универзитета на Међународној конференцији „Снага и утицај жена у сектору безбедности“

  1. Конференција Мреже жена у полицији под називом „Снага и утицај жена у сектору безбедности“, која је уједно и прва конференција Европске мреже жена у полицији организована у Београду, одржана је у Палати Србија 27. новембра 2025. године. Догађај су свечано отворили потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић и председник Владе Републике Србије проф. др Ђуро Мацут, уз присуство високих међународних званичника, представница европских полиција и међународних безбедносних организација.

На позив организатора, конференцији је присуствовао и ректор Криминалистичко-полицијског универзитета проф. др Зоран Ђурђевић, који се обратио учесницима, истичући значај оваквих иницијатива за развој професионалног, етичког и безбедносног капацитета система. „У претходном временском периоду показали смо да је партнерство између академске и стручне заједнице гарант успеха, основа за развој полицијске професије, тачније услов за унапређивање основних права и слобода грађана како наше Србије, тако и Европе и света. Наши резултати нас обавезују да наставимо да заједнички унапређујемо полицијску професију али исто тако и да са посебном посвећеношћу радимо на унапређивању друштвеног положаја полицијских службеника. Сви морају разумети да је безбедност основа друштвеног напретка, да без безбедности нема економског развоја, а да без стручних полицијских службеника и улагања у полицијску професију нема безбедности“ нагласио је ректор Ђурђевић.

Конференција је окупила лидерке и лидере безбедносних институција из више од двадесет европских држава, као и представнике међународних организација као што су EUROPOL, INTERPOL, FRONTEX и Уједињене нације. Посебан значај овогодишњег скупа огледа се у чињеници да је председница Мреже жена у полицији МУП-а, пуковник полиције Катарина Томашевић, у марту ове године изабрана за председницу Европске мреже жена у полицији, чиме је Србија добила водећу улогу у овом подручју сарадње.

Учесницима су се обратили и министар правде Ненад Вујић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски, министарка без портфеља задужена за родну равноправност Татјана Мацура, као и стални представник УНДП-а у Србији Јакуп Бериш. У оквиру скупa размењена су искуства и примери добре праксе о улози жена у развоју и функционисању безбедносних структура. Истакнуто је да жене у полицији, захваљујући својој стручној оспособљености, емпатији, аналитичком приступу и високој отпорности на стрес, доприносе модернизацији безбедносних система и јачању заштите грађана.

Учешћем на конференцији, Криминалистичко-полицијски универзитет наставља да подржава иницијативе које промовишу равноправност, професионализам и јачање улоге жена у безбедносном сектору, као и развој међународне сарадње у областима образовања, науке и струке.

Слике можете погледати овде

logo
Криминалистичко-полицијски универзитет, Цара Душана 196, 11080 Београд, Србија
rektorat[@]kpu.edu.rs

Установа

Основне студије

Упис

Мобилни мени