Почасно предавање академика Славенка Терзића на тему „Стара Србија: драма једне цивилизације“

Научни саветник Историјског института др Славенко Терзић, редовни члан САНУ, одржао је предавање студентима Криминалистичко-полицијског универзитета на тему „Стара Србија: драма једне цивилизације“, у среду, 20. децембра 2023. године. Реномирани историчар и дипломата је са присутнима поделио своја знања о драматичном животу српског народа на просторима Старе Србије у 19. и 20. веку, стечена на основу вишедеценијских истраживања историјске грађе похрањене у бројним архивима у земљи и иностранству. Указавши да се под појмом „Стара Србија“ подразумевају Рашка, Косово и Метохија и Скопско-тетовска област, академик Терзић је подсетио да је реч о простору некада јаке демографске и културне снаге српскога народа, са државним и духовним средиштима као што су Рас, Приштина, Пећ, Призрен и Скопље и изузетним културним и уметничким достигнућима попут Милешеве, Сопоћана, Пећке патријаршије, Високих Дечана, Грачанице, Богородице Љевишке и бројним српским манастирима у области Куманова, Скопља и Тетова. Током 18. и 19. века дошло је до масовних демографских и етничких померања, како услед великих ратних догађаја, тако и услед продора арбанашких горштачких струја према питомим и плодним областима Метохије и Старе Србије у целини. Ослобођење Старе Србије у Првом балканском рату био је крупан историјски догађај за Србију и српски народ у целини, за цео Балкан, а и за целу Европу. Указавши на главне историјске проблеме двовековне прошлости Старе Србије, академик Терзић је закључио да историја овога простора носи обележја једне истинске историјске драме.

Одговарајући на питања студената, академик Терзић је објаснио због чега је важно да се изнова афирмише име „Стара Србија“, које је у широј јавности готово заборављено. Будући да му је нова грађа омогућила праћење историјских процеса до новијег времена, академик Терзић је заинтересованим студентима осветлио и политику српског и југословенског руководства према преотимању старосрпског простора, нарочито према албанском сепаратистичко-терористичком покрету на Косову и Метохији.

Слике можете погледати овде