Посета студената Факултета безбједносних наука из Бања Луке

Сходно потписаном Споразуму о сарадњи, студенти и наставници Факултета безбједносних наука Универзитета у Бања Луци, заједно са студентима и наставницима Криминалистичко-полицијске академије, реализовали су кратак модул заједничке наставе на Криминалистичко-полицијској академији и, на основу сагласности, Министарству унутрашњих послова Републике Србије, у периоду од 06. до 09.12.2017. године студенати. У склопу заједничке наставе, студенти и наставници из Бања Луке су имали прилику да обиђу Криминалистичко-полицијску академију, Библиотеку, спомен собу др Арчибалда Рајса, Школску полицијску испоставу, кабинете и лабораторије. Присуствовали су предавању помоћника директора полиције, господина Богољуба Живковић и чланова радне групе за имплементацију ПОМ-а на тему „Полицијско-обавештајни модел и стратешки документи Дирекције полиције МУП-а Републике Србије“. Такође, са студентима су изведене и практичне вежбе: Претресање стана и Криминалистичка обрада лица и места, које су изводили проф. др Зоран Ђурђевић и доц. др Ивана Бјеловук. У склопу форензичких вежби, студенти су радили изоловање сопствене ДНК хемикалијама доступним у кућним условима и били упознати са улогом појединачних реагенаса у процесу изоловања ДНК. Носилац активности била је доц. др Ана Бранковић. Такође, урађена је и показна вежба могућности детекције латентних трагова крви и крвних мрља, и тестови потврде присуства крви применом различитих хемијских реагенаса. Носиоци ове активности били су студенти четврте године студијског програма Форензичко инжењерство, Димитријевић Стефан, Бабић Филип, Глођовић Никола и Вучковић Немања, у сарадњи са наставницима Биљаном Котуревић, МА и проф. др Николом Милашиновићем. Другог дана кратаког модула заједничке наставе, студенти и наставници Факултета безбједносних наука Универзитета у Бања Луци посетили су Полицијску управу за град Београд и Управу криминалистичке полиције, где им је представљен рад УКП-а, рад Одељења за сузбијање имовинског криминалитета, Одељења за сузбијање крвних и сексуалних деликата, Одељења за сузбијање наркоманије, Одељења криминалистичке аналитике, Полиграфског тестирања, Дежурне службе, Интервентне јединице, Националног криминалистичко-техничког центра као и ПС за прелазак државне границе Аеродром Београд. Ову посету обележио је и спортски сусрет у одбојци студената Факултета безбједности и Криминалистичко-полицијске академије.